Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Peperek

Vyhledávání

Peperek

Všeobecná charakteristika

Kraj: Vysočina
Okres(y): Žďár nad Sázavou
Katastrální území: Račín u Polničky
Mapové listy: 2322, 23224
Geologická správní oblast: Strážecké a moravské moldanubikum; třebíčský a jihlavský masiv
Lokalizace: 2 km východně od Velké Losenice, vrcholové partie kóty 675 m Peperek
Přístup k lokalitě: - terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Rozsáhlý skalní útvar s délkou 250–270 m tvořený vápenatosilikátovými horninami s přechody do metakvarcitů a kvarcitických a křemen–biotitických rul. Hlavním horninovým typem jsou pyroxenické erlany.
ID : 1646

Geologie

Geologická charakteristika: Ve vrcholové části strmého, až přes 100 m vysokého svahu se nachází rozsáhlý skalní útvar s délkou 250–270 m tvořený vápenatosilikátovými horninami s přechody do metakvarcitů a kvarcitických a křemen–biotitických rul. Hlavním horninovým typem jsou ovšem pyroxenické erlany, jemně až velmi jemně zrnité horniny světlešedozelené barvy, místy s granátem nebo pyroxenem, selektivně páskovitě zvětrávající. Horniny jsou plasticky vrásněné, generelní směry a sklony foliací se pohybují v rozmezích S = 78–152/ 15–30, lineace L = 95/15. Výskyt těchto hornin se táhne v pruhu směru SSZ–JJV, což určuje protažení svahu i celého útvaru. Jihovýchodní část skály je nižší (výška 5 m) a od severovýchodní části (výška 8–10 m) je oddělena výrazným sedýlkem. Na jihozápadní straně lokality se nacházejí 3 výrazné pseudokary podkovovitého tvaru o poloměru 6–8 m, otevřené k jihozápadu. Jsou jakoby zaklesnuty do okolního strmého skalnatého svahu a omezeny téměř svislými skalními stěnami, jejichž výška kolísá od 1 do 7,5 m. Z pseudokarů vycházejí rozsáhlé, po svahu protažené balvanové proudy délky 30–50 m. Jsou geomorfologicky výrazné a končí nápadným čelem (výška 2,5–3 m) ve střední části svahu. Vznik pseudokarů probíhal v pleistocénu a je vázán na puklinový systém, který musí být vyvinut nejméně ve dvou směrech, a na existenci tzv. mezní plochy, nad níž se vytváří zvodnělý horizont. V pleistocénu docházelo v periglaciálních podmínkách k zamrzání vody v puklinách nad mezní plochou a k rozrušování skalního masivu (mrazové zvětrávání). Na lokalitě probíhají puklinové systémy ve směrech S–J, SV–JZ, Z–V, podél nichž se vytvořily svislé stěny pseudokarů, mezní plocha byla vytvořena v místech s větší frekvencí ploch foliace (sklon ploch foliace 30–35° k J a JZ) (Kirchner 1983). V nižší jihozápadní části skalního útvaru je vyvinut mrazový srub s drobnou kryoplanační terasou. Další mrazové sruby o výšce 2–3 m se nacházejí i ve střední části jihozápadního skalnatého svahu Peperku. Na nejvyšším skalním útvaru vznikl drobný viklan s výškou 1,5 m. Mrazové zvětrávání modelovalo povrch skalních útvarů, vytvořily se drobné skalní výklenky, ve spodních částech skalních útvarů skalní převisy. Ve středověku, v třicátých letech 13. století, se dolovala na Peperku stříbrná ruda. V průběhu několika desítek let byla vyčerpána. Podle zprávy z roku 1328 bylo při zemětřesení 4.– 5. srpna 1328 zavaleno několik šachet. Haldy a sníženiny po starých šachtách byly patrné ještě na počátku 2. poloviny 19. století. V současné době se žádné stopy po historickém dolování již nezachovaly.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - metamorfní jednotky v moldanubiku
Stratigrafie: proterozoikum
Témata: geologie, geomorfologie
Jevy: skála, viklan, skalní převis , mrazový srub, kar, skalní stěna, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza), zvětrávání mrazové, gravitační
Hornina: erlan, rula
Geologický význam: geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP) v CHKO
Kód AOPK ČR: 1446     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (geologie + ostatní)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Skalní stěna vápenatosilikátovách hornin s významnými geomorfologickými jevy, smíšené porosty v jejím okolí.
Součást VCHÚ: CHKO Žďárské vrchy
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: bez střetů
Stav lokality: dobrý

Literatura

Buriánková Kristýna et al. (2005): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 000 23-224 Žďár nad Sázavou

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Hrdličková Kristýna, 14.10.08
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla 06.01.09, Hrdličková Kristýna 27.01.09, Gürtlerová Pavla 25.09.12

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1646 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-24]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/1646.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Rozsáhlý skalní útvar tvořený pyroxenickým erlanem., Jan Doucek, 2020
Rozsáhlý skalní útvar tvořený pyroxenickým erlanem., Jan Doucek, 2020
Plasticky zvrásněný pyroxenický erlan., Jan Doucek, 2020
Rozsáhlý skalní útvar tvořený pyroxenickým erlanem., Jan Doucek, 2020


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]