Hruboskalsko
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Liberecký kraj
Okres(y):
Semily
Obec:
Turnov, Kacanovy, Hrubá Skála, Karlovice
Katastrální území:
Hrubá Skála, Kacanovy, Karlovice, Mašov u Turnova
Mapové listy:
03-32 Jablonec nad Nisou,03-34 Sobotka, 03-324 Turnov,03-342 Rovensko p.T.
Lokalizace:
Skalní město se zbytky reliktních borů leží mezi hradem Valdštejn, lázněmi Sedmihorky a obcí Hrubá Skála. Je nejrozsáhlejší v CHKO Český ráj. Reprezentativní přehled podává vyhlídka Na kapelu, která je při červené turistické stezce (Zlatá stezka Českého ráje)
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Rozlehlé pískovcové skalní město. Pro bohatství malých a středně velkých skalních útvarů je řazeno k nejcennějším v ČR.Vyhlídka Na kapelu patří ke geomorfologicky, turisticky a horolezecky atraktivní části Českého ráje.
ID:
1634
Geologie
Geologická charakteristika:
Morfologicky jedinečné pískovcové skalní útvary a věže, odkryté v čele Vyskeřské vrchoviny hlubokou erozí, mají svá jména stejně tak i sedimentární textury představující architekturu těchto písčitých těles. Při pohledu z vyhlídky je možné spatřit ve skalních stěnách různé druhy šikmého zvrstvení lišící se úklonem vrstevních ploch. Jsou to ploché klinoformy (téměř subhorizintální) a strmé klinoformy (s úklony kolem 30°). Oba typy jsou charakteristické pro různě interpretovaná písčitá tělesa, hlubokovodní a mělkovodní písčité delty (Uličný 2001), které jsou v pískovcových skalách odděleny subhorizontální transgresní plochou. Ta je dobře patrná ve skalním útvaru Sfinga v nadm. výšce 379 m (na vyhlídce Na kapelu v 376 m n. m.). Vedle patrného šikmého zvrstvení jsou vloženy masivní polohy pískovců, které jsou interpretovány jako sedimenty gravitačních proudů . Vyhlídka Na kapelu je v nadm. výšce 386 m skalní stěna pod ní je vysoká 30 m. Jsou to bělošedé různě zrnité křemenné pískovce teplického souvrství, označované na základní geologické mapě jako hruboskalské pískovce. V podloží jsou žlutavé jemnozrnné pískovce teplického souvrství, které jsou většinou zakryty svahovinami či akumulacemi sesuvů. Jejich báze je na dně údolí (305 m n. m.) u pramene Kořenského při Angrově stezce, kde se stýkají s jílovitými sedimenty spodní části teplického souvrství. Skalní město vzniklo v mladším pleistocénu, během holocénu se zde vyvinuly mikroformy voštin, skalních říms, dutin, oken a další tvary. Nalezneme zde řadu jeskyní, skalních tunelů i bran. Nejvýznamnějším výklenkem je Amfiteátr na Čertově ruce, dlouhý 17 m a hluboký 4-5 m.Hruboskalsko je typovou lokalitou pro křemenné kvádrové pískovce. Celý masiv, zvláště jeho okraje, jsou ovlivněny svahovými pohyby, podmíněné nestabilním podložím, tvořeným měkkými vápnitými jílovci teplického souvrství (turon).
Regionální členění:
Český masiv > křída Českého masivu > česká křídová pánev > č. křídová pánev - jizerský vývoj
Stratigrafie:
turon
Témata:
geomorfologie, geologie, sedimentologie, kvartérní geologie, archeologie
Jevy:
skalní město, voštiny, skalní komín, jeskyně pseudokrasová, skalní stěna, skalní strž (rokle), skalní věž, stratotyp, charakteristická hornina, zvrstvení
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , gravitační, zvětrávání
Hornina:
pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Přírodní rezervace (PR) v CHKO
Součást velkoplošného ZCHÚ (chráněné území):
Český ráj
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Hruboskalsko. Kód AOPK ČR: 1935. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Rozlehlé pískovcové skalní město. Vyhlášeno SCHKO Český ráj 21. 3. 1998, výměra 219,20 ha.
Součást národního geoparku:
Český ráj
Střety zájmů:
turistika
Popis střetů zájmů:
Turistický ruch
Literatura a další zdroje
- Mackovčin P., Sedláček M. a Kuncová J. (2002): Chráněná území ČR - Liberecko, Svazek III. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 331 s.
- Uličný, D., Čech, S., Grygar, R. (2003): Day 2. tectonics and depositional Systems of a shallow-marine intra-continental strike-slip basin: Exposures of the Český ráj region, Bohemian Cretaceous Basin.- Geolines, 16, 133-148. Praha
- ULIČNÝ, D. (2001): Depositional systems and sequence stratigraphy of coarse-grained deltas in a shallow marine, strike-slip setting: the Bohemian Cretaceous Basin, Czech Republic. – Sedimentology, 48, 599–628.
- ULIČNÝ, D. – ČECH, S. – GRYGAR, R. (2003): Day 2. Tectonics and Depositional Systems of a Shallow-Marine, Intra-Continental Strike-Slip Basin: Exposures of the Český ráj Region, Bohemian Cretaceous Basin. Excursion Guide. 8th Meeting of the Czech tectonic Studies Group. Hrubá Skála Chateau, Czech Republic, April 24-27, 2003. – Geolines, 16, 133–148.
- Čech, S., et.al. (2011): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03-342 Rovensko pod Troskami. - Česká geologická služba. Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Jiří Pražák, 23.11.2007
Aktualizoval(a):
Lorencová Markéta, 26.06.2007, Gürtlerová Pavla, 20.09.2009, Čech Stanislav, 21.11.2009, Čech Stanislav, 12.11.2011
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 1634 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-24]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1634.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
střední
Vzdělávací význam:
velký
Významnost jevu:
nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality:
velká
Geologický význam:
významný studijní profil, geovědně historický význam, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita:
ano
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .