Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Ondříkovický pseudokrasový systém

Vyhledávání

Ondříkovický pseudokrasový systém

Všeobecná charakteristika

Kraj: Liberecký kraj
Okres(y): Jablonec nad Nisou
Katastrální území: Frýdštejn, Ondříkovice
Mapové listy: 0332, 03324
Geologická správní oblast: Česká křídová pánev - jizerská křída a křída dolního Labe, Ploučnice, Kamenice a Děčínského Sněžníku
Lokalizace: Několik krasových lokalit na území mezi obcemi Ondříkovice a Roudný 4,5 km s. od centra města Turnova (dříve považováno za pseudokras).
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Vzájemně propojený soubor tří ponorů (Ondříkovický ponor, ponor u Roudného, Ondříkovické propadání) a jednoho vývěru (Bartošova pec) ve vrstvách vápnitých pískovců až písčitých vápenců.
Exkurzní lokalita: ano
ID : 1613

Geologie

Geologická charakteristika: Ve sedimentech české křídové pánve ve vápnitých pískovcích až písčitých vápencích jizerského souvrství (střední - svrchní turon) se vytvořil unikátní krasový systém. Malé, většinou občasné vodní toky se ponořují do podzemí ve slepých nebo poloslepých údolích obvykle ukončených závrtem (Ondříkovický ponor, Ondříkovické propadání, ponor u Roudného). Voda pronikající do podzemního systému puklin pak vytéká v podobě mohutného vývěru (průměrná vydatnost kolem 30 l/s) v 30 m dlouhé vrstevní jeskyni Bartošova pec. Ve slínovcích se místy nachází i množství otisků schránek mlžů (Mackovčin a kol., 2002)... Bartošova pec – je ústím, kterým je spojen s povrchem významný krasový systém ve vápnitých pískovcích jizerského souvrství. K němu patří i 225 m dlouhá chodba. Systém je prameništěm Vazoveckého potoka, který z něj vytéká. (Rejchrt 2011) Jeskyně vznikala rozpouštěním vápenatého tmelu, kterým vápnité turonské pískovce drží pohromadě. Původní termín pseudokras obsažený též v názvu přírodní památky je tedy nepřesný, jedná se o skutečné krasové území. (Bruthans a kol., 2001).
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - křída Českého masivu - česká křídová pánev - jizerský vývoj
Stratigrafie: mezozoikum - křída - svrchní křída
Témata: geomorfologie, hydrogeologie, sedimentologie
Jevy: závrt, pramen, vyvěračka, vývěr, kras
Původ geologických jevů (geneze): sedimentární , akvatická (činnost vody)
Hornina: pískovec, vápenec
Geologický význam: geovědně historický význam, geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP) v CHKO
Kód AOPK ČR: 2406     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (lokalita vyhlášena jako geologická)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Systém pseudokrasové jeskyně, ponoru a vývěračky, v ponoru Ondříkovické propadání - boční ponor, ukončeno mohutným závrtem s dnovým ponorem; vyhlášeno v r. 1996, výměra 14,46 ha; Tento pseudokrasový systém je v horninách české křídové pánve nepříliš častý. Je velmi vhodný pro analogické studium v jiných geologických útvarech. (Rejchrt 2011); Zkoumaná oblast je zřejmě nejdokonaleji vyvinutým krasovým územím v Čechách.... Nové objevy a výzkumné práce v této oblasti ukázaly, že podzemní a povrchové formy jsou výsledkem krasových procesů a nejedná se tedy o pseudokras.(Bruthans a kol. 2001)
Součást VCHÚ: CHKO Český ráj
Součást Geoparku: Český ráj
Střety zájmů: vodní zdroje, turistika
Popis střetů zájmů: přílišnou turistickou aktivitou může být narušen složitý a lehce zranitelný oběh podzemních vod
Stav lokality: dobrý
Popis stavu lokality: Doporučeno k terénní revizi. 27.08.2009; Aktualizace v rámci mapování 1:25 000. 11.11.2011

Literatura

Mackovčin P., Sedláček M. a Kuncová J. (2002): Chráněná území ČR - Liberecko, Svazek III. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha.; Chráněná krajinná oblast Český ráj(2008): Turistická mapa Českého ráje. Turnovsko, Maloskalsko, Železnobrodsko, Semilsko. ROSY. Rohlík a syn. Mělník.; Raprrich, V., red. (2011): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 03-324 Turnov. - Česká geologická služba. Praha; Bruthans J., Zeman O., Vysoká H. (2001): Geologie a hydrogeologie Bartošovy pece a okolí, Speleofórum 2001; str.39-44; Praha; Novák M. (2001): Jeskyně Bartošova pec - jedna z nejdelších jeskyní České křídy, Speleofórum 2001; str.38-39; Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Lorencová Markéta, 23.11.07
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla 28.05.08, Valečka Jaroslav 28.08.09, Rejchrt Miroslav 11.11.11, Vajskebrová Markéta 03.05.16

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1613 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/1613.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
ústí pseudokrasové jeskyně, Jiří Krupička, 2011


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]