Králický Sněžník
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
Okres(y):
Ústí nad Orlicí, Šumperk
Obec:
Staré Město, Dolní Morava
Katastrální území:
Stříbrnice, Horní Morava, Velká Morava
Mapové listy:
14-23 Králíky, 14-232 S.Město
Lokalizace:
Vrcholové partie Králického Sněžníku (1424 m) a jeho širší okolí
Přístup k lokalitě:
schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika:
Skály, kamenné moře, výchozy hornin orlicko-sněžnického kristalinika
ID:
1607
Geologie
Geologická charakteristika:
Pohoří Kralického Sněžníku je geologicky je součásti západosudetské oblasti (lugikum). Tvoří jej krystalické horniny proterozoického až paleozoického stáří, součást východního křídla orlicko-sněžnického kristalinika, na východních okrajích též staroměstského krystalinika. Krystalické břidlice stroňské skupiny (svory, ruly, krystalické vápence a dolomity, kvarcity, erlany aj.) tvoří 2 km široký pás tzv. synklinoirum Moravy, při horním toku Moravy. Oddělují horniny ortorulového vzhledu (jádra klenby, tzv. antiklinoria Klepého a Sušiny) na východním a západním hřbetu. Kralický Sněžník je kerným pohořím, vymezeným v západní části kladským zlomem. Z ústřední vrcholové partie vybíhá několik hřbetů, dělených ještě na dílčí rozsochy. Na území NPR jsou to dva z nich S - J, oddělené údolím Moravy. Západní (hraniční) hřbet vrcholí Malým Sněžníkem (1337,7 m n. m.) východní Mokrý hřbet Sušinou (1321,2 m n. m.). Vymezená lokalita zahrnuje pouze vrcholové patir Kralického sněžníku a jeho okolí. Ve vrcholové části pramení v nadmořské výšce 1380 m řeka Morava, která na území rezervace přijímá několik přítoků. Pravý přítok ve Ve srázném vytváří 13,8 m vysoký vodopád. Geografickou zvláštností je hlavní rozvodí v jižní části hraničního hřbetu na vrcholu Klepý (1143,6 m n. m.). Zde se stýkají hlavní evropská rozvodí oddělující úmoří Černého, Baltského a Severního moře. Výše položené části pohoří byly v chladných obdobích pleistocenu výrazně modulovány periglaciálními procesy, zejména nivací se vznikem nivačních depresí, z nichž nejvýraznější je pramenný amfiteátr Moravy. V pramenné oblasti Prudkého potoka je karoid, ve kterém byl v pleistocénu horský ledovec s chladnou bází. Mrazové zvětrávání dalo vzniknout skalním výchozům - mrazovým srubům a skalním hradbám, kamenným mořím, úpadům apod. Na vrcholu se vytvořily též kryogenní tvary půdního pokryvu. V krystalických vápencích a dolomitech (mramorech ) v údolí horního toku Moravy vznikl pozoruhodný tropický kras. Z jeskyní jsou nejznámější Tvarožné díry s podzemním tokem, Patzeltova jeskyně s jezírkem a Mramorové jeskyně v Mramorovém dolu u Velké Moravy. Je zde též několik závrtů, ponorů (potok Poniklec) a vyvěraček (např. pod Tvarožnými dírami, Kopřivový a Mléčný pramen aj.). Těžba mramoru odkryla hluboké škrapy a geologické varhany.
Regionální členění:
Český masiv > centrální sudety > orlicko-sněžnické krystalinikum
Stratigrafie:
paleozoikum
Témata:
geologie, geomorfologie, petrologie
Jevy:
skála, kamenné moře, mrazový srub, škrapy, jeskyně krasová, vodopád
Původ geologických jevů (geneze):
metamorfní (regionální metamorfóza), glacigenní (činnost ledovcová), akvatická (činnost vody)
Hornina:
svor, rula, kvarcit, mramor (kalcitický, dolomitický)
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Národní přírodní rezervace (NPR)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území):
Králický Sněžník. Kód AOPK ČR: 1298. Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Lokalita je součástí NPR. Předmětem ochrany národní přírodní rezervace je komplex unikátních rostlinných společenstev pohoří Kralického Sněžníku, která se zachovala roztroušeně v porostech druhotných smrčin. Z geologického hlediska jsou pozoruhodné jsou krasové jevy(tropický kras, jeskyně, ponory, vyvěračky) a balvanitá koryta Moravy i dalších vodních toků.
Střety zájmů:
bez střetů
Popis střetů zájmů:
bez střetů
Literatura a další zdroje
- Faltysová H., Bárta F. a kol. Pardubicko (2002):In: Mackovčin P., Sedláček M.(eds): Chráněná území ČR, Svazek IV. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno,str. 198 - 200, Praha
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Pavla Gürtlerová, 05.11.2008
Aktualizoval(a):
Pecina Vratislav, 18.11.2008, Pecina Vratislav, 01.06.2011, Kukal Zdeněk, 10.10.2012
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 1607 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-20]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1607.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
velký
Vzdělávací význam:
střední
Významnost jevu:
národní
Reprezentativnost lokality:
střední
Geologický význam:
regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
dobrý
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .