Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Severní terasa

Vyhledávání

Severní terasa

Všeobecná charakteristika

Kraj: Ústecký kraj
Okres(y): Ústí nad Labem
Katastrální území: Ústí nad Labem
Mapové listy: 0241, 02411
Geologická správní oblast: Neovulkanity Českého středohoří
Lokalizace: Asi 50 m dlouhý odkryv v Bělehradské ulici naproti benzínové čerpací stanici vzniklý při pakových úpravách.
Přístup k lokalitě: - bez omezení - autem přístupná bez zákazu vjezdu (v dosahu 250 m)
Charakteristika objektu: Umělý odkryv při parkové cestě v okraji sídliště. Charakteristické vulkanoklastické horniny spodní části vulkanosedimentárního komplexu.
ID : 146

Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita je tvořena vulkanoklastickými sedimenty rezavě červené barvy jemné až střední zrnitosti. Hrubší frakce není příliš častá . Je zde zachcen typický redepoziční proces tohoto materiálu, jehož primární původ je vykládán tříštěním povrchového proudu na kontaktu s vodním prostředím v důsledku tepelného šoku (hyaloklastéza) a jeho syngenetickáým přemístěním patrně na základě teplotního gradientu vzniklými vodními proudy v nádrži. Takto by byl vytvořen sediment subhorizontálně výrazně vrstvený, totožného vzhledu jako je blok v levé (SZ.) části odkryvu. Jeho pozici (výrazná stratifikace je značně ukloněna) lze vysvětlit pouze náhodným redepozičním procesem, při němž byl tento relativně nesoudržný sediment přemístěn. V pravé (JV) části odkryvu je tentýž materiál, ale má zcela odlišnou texturu. Stratifikace není zřejmá, obsahuje drobné i větší klasty stratifikovaního materiálu i alternované bazaltoidní horniny chaoticky rozmístěné v základní hmotě a postrádá gradaci. Původně jemně stratifikovaný hyaloklastitový materiál byl jako relativně nesoudržný sediment redeponován při subakvatickém skluzovém ději masového transportu. Při něm byly některé části zachovány jako menší či větší bloky (levá část odkryvu) a jiné partie původního sedimentu byly zcela přepracovány (pravá část). Lokalita tedy ilustruje násobnost redepozičních dějů ve vodním sedimentárním prostředí v době sopečné aktivity.
Regionální členění: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - terciér Českého masivu - podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny - České středohoří
Stratigrafie: kenozoikum - terciér (paleogén - neogén)
Témata: vulkanologie, sedimentologie
Jevy: vulkanoklastika, charakteristická hornina
Původ geologických jevů (geneze): vulkanická, sedimentární
Hornina: vulkanoklastika
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Geologické lokality doporučené k ochraně
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (lokalita vyhlášena jako geologická)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Typická ukázka redepozičních procesů jemnějšího vulkanoklastického materiálu ve vodním prostředí. Charakteristický vulkanoklastický typ pro stavbu spodního subkomplexu.
Střety zájmů: zástavba, nestabilita terénu, vegetace
Popis střetů zájmů: Lokalita je součástí městské aglomerace , nachází se v parku na rozhraní nového sídliště a starší zástavby. Nebezpečí přímého znehodnocení patrně nehrozí, lokalita však díky malé soudržnosti horniny postupně zachází drobným zasucením a následným porůstáním vegetace.
Stav lokality: ucházející

Literatura

Čech, S. et al. (1991): Vysvětlivky a Základní geologická mapa ČR 1 : 25 000, list 02-411 Ústí nad Labem. - MS Archiv ČGU, Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Cajz Vladimír, 25.11.93
Aktualizoval(a): Rapprich Vladislav 07.10.09

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 146 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/146.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Hyaloklastické uloženiny na Severní terase, Vladislav Rapprich, 2002


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]