Rašovické skály

Všeobecná charakteristika

Kraj: Ústecký kraj
Okres(y): Chomutov
Obec: Klášterec nad Ohří
Katastrální území: Lestkov u Klášterce nad Ohří, Suchý Důl u Klášterce nad Ohří
Mapové listy: 11-22 Kadaň, 11-222 Kadaň
Lokalizace: 1,3 km východně od obce Lestkov, na s. výspě hřbetu Křížový vrch
Přístup k lokalitě: terén bez cesty - od silnice dále než 250 m
Stručná charakteristika: Rozsáhlé skalní výchozy pod vrcholem hřbetu, které jsou součástí plošně rozlehlejšího PP Rašovické skály. Vznikly odtržením sesuvu, jeho uloženiny se nahromadily pod úpatím svahu, celková výška skalního výchozu je asi 35 m, délka 100 m.
ID: 14


Geologie

Geologická charakteristika: Představuje jizvu po odtrhu sesuvu, jehož akumulace je zřetelná pod severozáp. svahy hřbetu. V kolmých skalních stěnách jsou odkryty odspodu: velmi hrubozrnné aglomeráty s nerovným, vypáleným povrchem. Na ně nasedají celkem tři efúze láv, přičemž nejstarší jsou olivinické bazaltoidy (olivinické bazanity hrubozrnné), výše světlejší tefrity a nahoře světlé trachytické lávy deskovitě odlučné. Mezi jednotlivými efúzemi nejsou vyvinuté žádné polohy napadaných tufů, které by mohly signalizovat stratovulkanickou sukcesi. Masivní lávy vždy nahoru přecházejí do aglomerátových láv a spečených lávových aglomerátů až tenkých poloh aglomerátů. To je vcelku charakteristickým znakem aa-typu láv.
Regionální členění: Český masiv > terciér Českého masivu > podkrušnohorské pánve a přilehlé vulkanické hornatiny > doupovský vulkanický komplex
Stratigrafie: terciér
Témata: botanika, petrologie, vulkanologie
Jevy: sesuv, skalní stěna, lávový proud
Původ geologických jevů (geneze): gravitační, vulkanická
Hornina: bazanit, tefrit, fonolit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Národní přírodní památka (NPP)
Součást maloplošného ZCHÚ (chráněné území): Rašovické skály. Kód AOPK ČR: 1541. Odkaz na informace v  Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Skalnaté svahy s teplomilnými společenstvy. Velmi dobře patrná sukcese třech lávových proudů a aglomerátů. Jeden z největších skalních výchozů v Doupovských horách. Velmi vhodná exkursní lokalita. Ochrana dle vyhlášky MŽP č. 108/2017 Sb.
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Vzhledem k expozici lokality, k její poměrné odlehlosti a špatné přístupnosti žádné poškození případnou úpravou nebo využitím nehrozí.


Literatura a další zdroje
  • Hradecký P. (2000): Základní geologická mapa České republiky 1 : 25 000 s Vysvětlivkami 11222 Kadaň. - Český geologický ústav Praha
  • Friedl K. et al., 1991: Chráněná území v České republice.- Informatorium Praha
  • Mlčoch B. a kolektiv autorů, 1994: Geologicky významné lokality v severočeské pánvi a jejím okolí, chráněné nebo navržené k ochraně.- Český geologický ústav Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Petr Hradecký, 07.11.1994
Aktualizoval(a): Plíšek Antonín, 30.11.2004, Rapprich Vladislav, 03.09.2009


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 14 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2025-04-05]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/14.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam: střední
Vzdělávací význam: střední
Významnost jevu: nadregionální (kraje, CHKO, NP)
Reprezentativnost lokality: velká
Geologický význam: významný studijní profil, regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality: dobrý

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]