Skála u Kohoutova Mlýna

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kolín
Obec: Červené Pečky
Katastrální území: Bohouňovice I
Mapové listy: 13-32 Kolín, 13-322 Kolín
Lokalizace: V údolí Polepky na jejím pravém břehu těsně u Kohoutova Mlýna, k němuž schází cesta s. od železničního viaduktu, p. strana Polepky, asi 1 km jižně od obce Pašinka.
Stručná charakteristika: Skála u Kohoutova Mlýna na Polepce (50x50x30 m). Výchoz tvořený velmi nehomogenními refoliovanými migmatity a hrubozrnnými plástevnatými ortorulami.
ID: 1358


Geologie

Geologická charakteristika: Těleso je ukázkou současně vzájemného vztahu hrubozrnných ortorul a středně zrnitých facií migmatitů a migmatitizovaných pararul. Kromě toho představuje relativně málo deformovaný segment kouřimských migmatitů a ortorul ve srovnání s intenzivně mylonitizovanými a muskovitizovanými migmatity u Červeného Mlýna v jejich podloží. V této části údolí Polepky lze sledovat gradient deformace při bázi jedné z tektonických šupin kutnohorského krystalinika, pp. součásti kouřimského příkrovu. Výchoz tvořený velmi nehomogenními refoliovanými migmatity a hrubozrnnými plástevnatými ortorulami. V její spodní j. části při cestě lze pozorovat silně deformované středně zrnité mylonitizované biotitické až dvojslídné migmatity s planolineární stavbou a foliací ukloněnou pod úhlem okolo 30° k Z. Ke středu stěny do nadloží migmatitů zrnitost horniny hrubne a hornina přechází do hrubozrnné až velmi hrubozrnné facie - typické plástevnaté až stébelnaté biotitické ortoruly, zcela odpovídající dalším výskytům na listu. V hrubozrnných partiích zaniká planární stavba a dominuje lineace protažení jednotlivých zrn s orientací sklonu k severu (340/21). Střední a svrchní část skalního výchozu je tvořena polohami středně zrnitých a hrubozrnných variet migmatitů a ortorul, jejichž polohy i vzájmené kontakty jsou silně nepravidelně provrásněnými asymetrickými vrásami s osami částečně rotovanými do směru lineace roztažení. Uzavřené až toulcové vrásy mají velikost několik metrů.
Regionální členění: Český masiv > Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum > kutnohorsko-svratecká oblast > kutnohorské krystalinikum
Stratigrafie: proterozoikum
Témata: geologie, petrologie
Jevy: charakteristická hornina, vrása
Původ geologických jevů (geneze): metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: ortorula, migmatit


Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Styk dvou významných typů metamorfitů kutnohorského krystalinika
Střety zájmů: sport, těžba
Popis střetů zájmů: horolezectví, eroze, těžba


Literatura a další zdroje
  • Zelenka P. a kol. (2002): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR 1:25 000, list Kolín. ČGS, Prah

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Přemysl Zelenka, 25.07.2002, Veronika Štědrá, 25.07.2002
Aktualizoval(a): Plíšek Antonín, 19.01.2005, Kukal Zdeněk, 24.11.2017


Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1358 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-23]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1358.


Lokalizace v mapě

Hodnocení

Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)
Exkurzní lokalita: ano
Stav lokality:

Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .


© ČGS 2024, verze: 1.01 - 5.5.14 [21.02.2024]