Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Eklogit u Tří Dvorů

Vyhledávání

Eklogit u Tří Dvorů

Všeobecná charakteristika

Kraj: Středočeský kraj
Okres(y): Kolín
Katastrální území: Tři Dvory
Mapové listy: 1332, 13322
Geologická správní oblast: Kutnohorské a čáslavské krystalinikum
Lokalizace: Bývalý jámový lomek při cestě cca 200 m sz. od Tří Dvorů
Charakteristika objektu: Opuštěný lomek ve skalním suku vyčnívajícím vysoko nad okolní krystalické podloží, obklopeném kvartérními sedimenty. Skála je tvořena amfibolitem a granátickým eklogitem.
Technický objekt: lom
Exkurzní lokalita: ano
ID : 1354

Geologie

Geologická charakteristika: Jámový lomek o velikosti cca 20x20x3 m vlevo při cestě sz. od obce Tři Dvory je v terénu poměrně nenápadný. Jeho střední část je zatopená a zbytek původní skalky lze pozorovat při jeho sz. okraji, kde převládají amfibolické horniny tmavě šedozelené barvy. Směrem k Z se střídá několik typů bazik: černozelené středně zrnité rekrystalované amfibolity s relikty gabrové struktury, drobnozrnné granátem a křemenem bohaté páskované eklogity, jemnozrnné masívní světle šedozelené eklogity s makroskopicky viditelnými zrny opakního minerálu (pp. pyrhotinu), a zoisitem bohaté partie eklogitu. Základní hmota eklogitu je tvořena symplektitem klinopyroxenu a plagioklasu, který vznikl nahrazením vysokotlakého omfacitu, amfibolem, granátem, rutilem, zoisitem, křemenem, mladším plagioklasem, a Al-silikáty, pseudomorfujícími zoisit (pp. korund, spinel a sillimanit). Mikrostrukturní znaky indikují, že po vysokotlaké fázi byla hornina ovlivněna zvyšováním teploty a mírným poklesem tlaku, během něhož se začaly tvořit amfibol-plagioklasové korony okolo granátů, pseudomorfózy po zoisitu, symplektity po omfacitu a třetí generace klinopyroxenů.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - kutnohorsko-svratecká oblast - kutnohorské krystalinikum
Stratigrafie: proterozoikum
Témata: petrologie, mineralogie

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: výchoz odolných amfibolit-eklogitových hornin, v oblasti ojedinělý výskyt eklogitu.
Střety zájmů: zemědělství, skládky odpadků
Popis střetů zájmů: Výchoz je nenápadným posledním zbytkem široko daleko ojedinělé skalky; hrozí zejména zavezení stavebním materiálem či odpadem, popřípadě rekultivace lomku a tím zánik lokality.

Literatura

Zelenka P. a kol. (2002): Vysvětlivky k základní geologické mapě ČR 1:25 000, list Kolín.ČGS, Praha . ,Waitová-Adamová (1929): Gabra v okolí Týnce n. L. - Sbor. St. geol. Úst., VIII, 1928-1929, 326-343. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Štědrá Veronika, Zelenka Přemysl, 24.07.02

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1354 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-19]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/1354.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Detail horní části odkryvu - skalní suk s patrnými flexurami páskování v amfibolizovaných eklogitech, Veronika Štědrá, 2002
Pohled na zatopenou střední část lomku a pozůstatek nedotěženého amfibolizovaného eklogitu v jeho sz. části, Veronika Štědrá, 2002
Pohled na relikt eklogitové skalky v severozápadní části lomu, Veronika Štědrá, 2002


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]