Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Trkal

Vyhledávání

Trkal

Všeobecná charakteristika

Kraj: Jihočeský kraj
Okres(y): Jindřichův Hradec
Katastrální území: Suchdol
Mapové listy: 2334, 23342
Geologická správní oblast: Moldanubikum - centrální masiv, melechovský masiv
Lokalizace: 1,8 km SV od kóty Kníže 649,1 m; 1 km ZSZ od obce Suchdol
Charakteristika objektu: bývalý viklan tvořený porfyrickým granitem typu Zvůle
ID : 1190

Geologie

Geologická charakteristika: Magmatity v moldanubiku, centrální moldanubický pluton, číměřský typ. Různé formy zvětrávání a odnosu žuly v širším okolí Kunžaku. Lokalita Trkal.Geologická charakteristika podle: Chábery S., l982, s. 33.Granit Zvůle leží byl nově geologicky vymezen a datován Scharbertovou a Breitrem 1999. Leží v osní části Centrálního plutonu Moldanubika, asi 10km severně od česko-rakouské hranice. Intruze má kruhovitý tvar a dobře odpovídá negativní anomálii tíže. Petrograficky je granit Zvůle středně až hrubě zrnitý, nevýrazně porfyrický dvojslídný, albitický. Biotit je v některých částech silně chloritizovaný. Geochemicky jde o silně peraluminický granit s nízkými obsahy všech kompatibilních stopových prvků(Sr, Zr, Th, REE). Z hlediska Rb-Sr izotopů je granit Zvůle podobný granitům číměřského a eisgarnského s.s.typu, je však látkově mnohem homogenější. Granit Zvůle je pravděpodobně produktem pozdní intruze z hlubšího, lépe homogenizovaného magmatického rezervoáru (stáří asi 320 Ma). Zvětráváním a odnosem granitových hornin vzniklo v této oblasti množství žokovitých balvanů často značné velikosti. Některé z těchto izolovaných balvanů spočívají labilně na svém skalnatém podloží a vytvářejí viklany. Viklan Trkal má velikost asi 7 m, a opírá se jen úzkou plochou o skalnaté podloží. Na přibližně vodorovném povrchu tohoto viklanu jsou vytvořeny prohlubně kruhovitého až eliptického půdorysu, průměru 20-100 cm a hloubky až 40 cm (viz. obr. 4, Chábera S., l982).
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - moldanubická oblast (moldanubikum) - magmatity v moldanubiku
Stratigrafie: variské (hercynské) stáří vyvřelin
Témata: geomorfologie, geologie, petrologie

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Unikátní geomorfologický tvar v nově geologicky, petrologicky a geochemicky definovaném granitu Zvůle
Střety zájmů: turistika
Popis střetů zájmů: Turistická oblast.

Literatura

Scharbert S., Breiter K. (1999): Geochronologie a geologie granitu Zvůle.- Zprávy o geologických vázkumech v roce 1999, str. 160-161, ČGÚ Praha. Chábera S. (1955): Žulové balvany v okolí Kunžaku v jižních Čechách. -Vesmír 34, str. 283, Praha. Chábera S.(1982): Geologické zajímavosti jižních Čech. -Jihočeská vlastivěda, přírodní vědy, str. 34-36, Jihočeské nakladelství České Budějovice.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Pertoldová Jaroslava, Plíšek Antonín, 18.01.02

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1190 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-03-29]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/1190.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Jaroslava Pertoldová, 2001
Jaroslava Pertoldová, 2001


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]