Klášťov
Všeobecná charakteristika
Kraj:
Zlínský kraj
Okres(y):
Zlín
Obec:
Vysoké Pole
Katastrální území:
Vysoké Pole
Mapové listy:
25-32 Zlín, 25-324 Vizovice
Lokalizace:
Horský vrchol (753 m) 3 km JV od Bratřejova ve vrcholové části Vizovické vrchoviny
Stručná charakteristika:
Vrcholový pískovcový suk, se skalním útvarem, 3,5 m vysokým, s řadou typických skalních mís, dutin typu tafoni, voštin, omezení suku tvoří strukturně podmíněné stěny mrazového srubu.
ID:
1057
Geologie
Geologická charakteristika:
Výrazný vrchol Klášťova (753 m) vystupuje jako nejvyšší bod Vizovické vrchoviny asi 3 km JV od Bratřejova. Je součástí výrazného hornatinného pruhu geomorfologického podcelku Komonecké hornatiny, kterým ve své ústřední části Vizovická vrchovina dosahuje nejvyšších výšek. Výrazný pískovcový suk Klášťova je budován jemnozrnnými glaukonitickými pískovci luhačovických vrstev (střední eocén) magurského flyše dílčí jednotky račanské. Vrchol suku tvoří skalnatý pískovcový výchoz zvaný Čertův kámen. Je protažen ve směru SZ-JV v délce 10 m, jeho max.šířka 3,5 m. Útvar člení výrazná puklina na vyšší sz.část (výška 3 m) a nižší jv.část. Skalní stěna je vázána na čelo vrstev (strukturně podmíněný mrazový srub), méně ukloněná část sklonově asymetrického útvaru je vázána na vrstevní plochy (sklon vrstvy 65 stupňů k SZ - 320 stupňů). Příčné členění pískovcového skaliska závisí na puklinách směru 40-220 stupňů. Na svrchních i svislých skalních plochách se vyskytuje množství mikrotvarů. Na jz.stěně množství voštin a dutin typu tafoni. Na svrchní straně útvaru se vyskytuje 7 výrazných skalních mís kruhovitého až eliptického tvaru (max.rozměry největší skalní mísy 40x40 cm, hl.20 cm). Skalní mísy jsou částečně rozrušené, u pěti je vytvořen odtokový žlábek, jsou výškově asymetrické. Eliptické protažení mís je podmíněno jejich založením na vrstevních plochách pískovců. Na z.omezení skalního útvaru je vytvořeno několik výrazných kulovitých prohlubní, rozměry největší dosahují 30x32, hloubka 15 cm, jsou považovány za dutiny typu tafoni.
Regionální členění:
Karpaty > flyšové pásmo > magurská skupina příkrovů
Stratigrafie:
střední eocén
Témata:
geomorfologie, archeologie
Jevy:
mrazový srub, tafone, voštiny, suk, monadnok
Původ geologických jevů (geneze):
sedimentární , zvětrávání mrazové
Hornina:
pískovec
Ochrana a střety zájmů
Stupeň ochrany:
Zajímavé geologické lokality registrované v ČGS
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze:
Pískovcový suk (luhačovické vrstvy) omezený strukturně podmíněnými stěnami mrazového srubu, vrcholové skalisko je nazýváno Čertův kámen. Je nejvyšším bodem Vizovické vrchoviny. Stěny jsou pokryty množstvím drobných typických i asymetrických skalních mís, voštin, dutin typu tafoni. V dané oblasti vzácný komplex vhloubených i vypuklých tvarů. Na jihozápadním svahu se nachází zbytky výrazného valu pravěkého hradiště, jednoho z největších na Moravě.
Střety zájmů:
turistika
Popis střetů zájmů:
Lokalita je turisticky silně navštěvována, místy vliv sešlapu, jinak bez antropogenního ovlivnění.
Literatura a další zdroje
- Kirchner, K.(1989): Skalní tvary na Klášťově ve Vizovické vrchovině. Památky a příroda, 1989,č.1,Praha,s.53-55. Matějka,A.-Roth,Z.(1956): Geologie magurského flyše v severním povodí Váhu mezi Bytčou a Trenčínem. Rozpravy ÚÚG sv.XXII,332s.,Nakl.ČSAV Praha,1956. Pesl,V.(1988): Geologická mapa ČSR.List 25-32 Zlín.Měřítko 1:50 000.Vyd.ÚÚG Praha 1988. Plička,M.(1986): Základní geologická mapa ČSSR. List 25-324 Vizovice. Měřítko 1:25 000.Vyd.ÚÚG Praha 1986
Zpracování a aktualizace
Zpracoval(a):
Karel Kirchner, 30.11.1995
Aktualizoval(a):
Citace
Databáze významných geologických lokalit: 1057 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [ cit. 2024-12-19]. Dostupné z: https://lokality.geology.cz/1057.
Lokalizace v mapě
Hodnocení
Vědecký význam:
Vzdělávací význam:
Významnost jevu:
Reprezentativnost lokality:
Geologický význam:
geoturistická zajímavost (geotop)
Stav lokality:
Případné informace o změně aktuálního stavu lokality prosím zasílejte na lokality@geology.cz .