Česká geologická služba
Geologické lokality
Úvodní stránka  > Vyhledávání > Rybenské Perničky

Vyhledávání

Rybenské Perničky

Všeobecná charakteristika

Kraj: Pardubický kraj
Okres(y): Svitavy
Katastrální území: Pustá Rybná
Mapové listy: 1433, 14333
Geologická správní oblast: Ohebské, svratecké a poličské krystalinikum; železnohorské proter.; hlinská zóna; železnohorský masiv; chrudimské paleozoikum
Lokalizace: Zalesněný vrch (748 m) 1,5 km Z od Pusté Rybné. Skalní výchoz leží na temeni vyvýšeniny s kótou 745 m n. m. asi 1,5 km z. od Pusté Rybné při turistické cestě.
Přístup k lokalitě: - schůdná cesta (turistická) - od silnice dále než 250 m
Charakteristika objektu: Vrcholové skály, balvanité sutě, skalní výchozy z leukokrátního dvojslídného páskovaného migmatitu. Geomorfologické periglaciální jevy (skalní mísy aj.)
Exkurzní lokalita: ano
ID : 1038

Geologie

Geologická charakteristika: Lokalita se skládá ze dvou skalních útvarů budovaných středně zrnitými migmatity. Východní skalní útvar má svislou až převislou severní stěnu, která je mrazovým srubem vysokým asi 16 m. Při úpatí je vyvinuta balvanová halda. Balvany mají v delší ose velikost až 2 m. Na vrcholu se nachází izolovaný balvan, na němž jsou tři skalní mísy (Vítek 1975). Největší skalní mísa má průměr 50–60 cm a hloubku 20 cm. Západní skalní útvar je protažen Z–V směrem, v koncové z. části vybíhá v typickou skalní věž vysokou 15 m. Tato věž je přístupná pouze horolezecky. Pro subhorizontálně ukloněné vrcholové partie skalních útvarů jsou typické skalní mísy, dříve nazývané perničky, odtud také vyplývá název celého útvaru. Nalézáme zde všechna vývojová stadia skalních mís od iniciálních, zárodečných prohlubní až po stadia úplného rozrušení skalních mís, které mají vytvořený odtokový žlábek a jsou značně rozrušeny mrazovým zvětráváním. Tyto tvary, často označované jako pseudokrasové, jsou vázány na příhodnou puklinatost hornin, působení mechanického a chemického zvětrávání a gravitační pohyby. Jejich vývoj pokračuje i v současnosti. Svislé skalní stěny jsou navíc velmi často pokryty drobnými voštinami. Rovněž jsou patrné účinky selektivního zvětrávání, které se výrazně uplatňuje podél ploch foliace a puklin subhorizontálně ukloněných. Pokryvné útvary jsou zastoupeny balvanovými soliflukčními pokryvy zvláště na s. a j. svahu. Od z. skalního útvaru vybíhá výrazný balvanový proud, který se stáčí ze sv. směru postupně k S. Při úpatí z. skalního útvaru jsou patrné drobné deprese, které vznikly vyplavením jemnozrnného detritu a následnými drobnými poklesy. Rybenské perničky jsou budovány leukokratními až dvojslídnými, šedými, načervenalými migmatity s výraznou převahou leukosomu. Převažuje strmá s.–j. orientovaná foliace. V místech, kde je foliace plochá, se v převážně biotitem tvořených páscích melanosomu objevují přímé decimetrové vrásy ptygmatického až „zig-zag“ charakteru (foto 2-2). Jejich osy se mírně až středně uklánějí k S. Běžné jsou nepravidelné pegmatoidní žíly do 5 cm a lokální střižné zóny, ve kterých došlo k lokálnímu tavení horniny. Na sv. svahu se nachází proud svahovin s bloky, který dosahuje až do bezejmenného pravostranného přítoku Hlučálu v místech nápadné změny jeho spádové křivky. Potok zde teče mezi až 1,5 m velkými bloky, popř. tvoří i malé kaskády.
Regionální členění: Český masiv - krystalinikum a prevariské paleozoikum - kutnohorsko-svratecká oblast - svratecké krystalinikum, Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity - kvartér - kvartér erozních oblastí Českého masivu
Stratigrafie: proterozoikum, kenozoikum - kvartér
Témata: geomorfologie, petrologie
Jevy: mrazový srub, skalní věž, skalní mísa, selektivní eroze, suťové pole
Původ geologických jevů (geneze): zvětrávání mrazové, zvětrávání, metamorfní (regionální metamorfóza)
Hornina: migmatit
Geologický význam: regionálně-geologický význam (mapování), geoturistická zajímavost (geotop)

Ochrana a střety zájmů

Stupeň ochrany: Přírodní památka (PP) v CHKO
Kód AOPK ČR: 682     ÚSOP: Odkaz na informace v Ústředním seznamu ochrany přirody AOPK ČR
Ochrana geologického fenoménu: A - je předmětem ochrany (lokalita vyhlášena jako geologická)
Důvod ochrany, nebo důvod zařazení do databáze: Vrcholové skály s balvanitými sutěmi kolem složené z leukokratního dvojslídného páskovaného migmatitu, svratecké krystalinika, skalní mísy a jiné geomorfologické tvary. Geomorfologická lokalita, periglaciální jevy. Vyhlášení ZCHÚ: ONV Svitavy, 20. 11. 1980.
Součást VCHÚ: CHKO Žďárské vrchy
Střety zájmů: bez střetů
Popis střetů zájmů: Nejsou známy střety zájmů.
Stav lokality: dobrý

Literatura

Hanžl, P., red (2009): Vysvětlivky k základní geologické mapě České republiky 1 : 25 000 14-333 Svratka. Česká geologická služba. Praha.

Zpracování a aktualizace

Zpracoval(a): Melichar Rostislav, 29.11.93
Aktualizoval(a): Gürtlerová Pavla 06.01.09, Rambousek Petr 24.10.12

Citace

Databáze významných geologických lokalit: 1038 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2024-04-26]. Dostupné z: http:// lokality.geology.cz/1038.

Lokalizace v mapě:

Kliknutím do mapy lze získat odkazy na sousední lokality kolem kliku v mapě do vzdálenosti 2 km.
Dvojice výrazných skalních výchozů z ortorul a migmatitů svrateckého krystalinika., Jan Doucek, 2020
Dvojice výrazných skalních výchozů z ortorul a migmatitů svrateckého krystalinika., Jan Doucek, 2020
Kristýna Hrdličková (Buriánková), 2000


(C) 2003-2012 ČGS, verse aplikace 1.21 [3.2.2016]